پرداخت در محل

پرداخت در محل چیست؟

پرداخت در محل به زبان ساده به معنای پرداخت هزینه کالای خریداری‌شده توسط مشتری در هنگام تحویل بسته است.

به‌طور دقیق‌تر سرویس COD یا پرداخت درب منزل یکی از خدمات پستی ارزشمندی است که فروشگاه‌های اینترنتی با استفاده از آن می‌توانند به مشتریانشان این امکان را ارائه دهند که هزینه کالای خریداری‌شده خود را در زمان دریافت بسته درب منزل پرداخت کنند.

اگر یک فروشگاه دارید و به‌دنبال استفاده از این خدمت هستید، لازم است بدانید مبلغ کالای فروخته‌شده، پس از تحویل بسته در پلاک مقصد، از گیرنده دریافت شده و بعد از کسر کارمزد، در سریع‌ترین زمان ممکن، به حساب فرستنده واریز می‌شود.

استفاده از این سرویس در فروشگاه‌های آنلاین، باعث افزایش قابل‌توجه اعتماد مشتریان و فروش بالاتر و درنهایت کسب سود بیشتر، می‌شود.

درصورتی‌که فرستنده، خدمت پرداخت وجه کالا در مقصد را ارائه دهد، گیرنده می‌تواند در هنگام دریافت بسته، هزینه کالا را پرداخت کند و تیپاکس در سریع‌ترین زمان ممکن وجه پرداختی را برای فرستنده واریز خواهد کرد.

پرداخت در محل تیپاکس خدمتی امن و به‌صرفه است که می‌توانید در سرتاسر ایران از آن استفاده کنید.


مزایای پرداخت در محل

افزایش فروش

افزایش فروش به‌دلیل اعتماد مشتری برای خرید آنلاین (امکان پرداخت وجه کالای خریداری شده هنگام تحویل بسته در مقصد)

تسویه‌حساب سریع

تسویه‌حساب، 24 (برای مشتریان پرتکرار) تا 72 ساعت (برای مشتریان عادی) بعد از تحویل بسته در پلاک مقصد

خدمات تکمیلی

بهره‌مندی از خدمات تکمیلی (خدماتی مانند بسته‌بندی، جبران خسارت، پس‌کرایه، پشتیبانی آنلاین و ...)

تنوع روش‌های پرداخت

امکان پرداخت به‌صورت نقدی، پس‌کرایه و نقدی-پس‌کرایه

سوالات متداول
شرایط ارائه سرویس پرداخت در محل برای مشتریان عادی، حقوقی و فروشگاه‌های اینترنتی

برای دریافت خدمات پرداخت در محل، باید با مراجعه حضوری به یکی از نمایندگی‌های تیپاکس و یا تماس با شماره تلفن 41036000-021 داخلی "واحد فروش یا شبکه نمایندگان" درخواست خود را ثبت کنید. پس از عقد قرارداد و تکمیل مدارک به‌صورت سیستمی و فیزیکی (قرارداد فیزیکی، مربوط به کسب‌وکارهای بزرگ است) مطابق بند 1.3، مشتریان کُد مخصوص خود را که برای ثبت سفارش‌ در سامانه جمع‌آوری و توزیع لازم است، دریافت می‌کنند. 

نکته: ثبت سفارش بسته‌های پرداخت در محل، پس از دریافت کُد مشتری، به 3 روش زیر امکان‌پذیر است:

 1. ثبت سفارش از طریق وب‌سرویس خدمات پستی E-Tipax (توسط مشتری)
 2. ثبت سفارش از طریق جت (توسط تیپاکس‌یار)
 3. ثبت سفارش از طریق اتصال به API
 • فرستنده باید کُد مشتری خود را برای استفاده از سرویس پرداخت در محل، به تیپاکس‌یار اعلام کند. 
 • هنگام ثبت قرارداد، فرستنده باید مبلغی که قرار است گیرنده آن‌را پرداخت کند، در سیستم ثبت سفارش به‌طور دقیق ثبت کند.
 • سرویس جبران خسارت تیپاکس از این سرویس مجزا بوده و مشتری باید برای استفاده از جبران خسارت احتمالی، ارزش واقعی بسته خود را در سیستم ثبت کند. همچنین، ارزش بسته برای جبران خسارت باید برابر و یا بیشتر از مبلغ COD باشد.
 • با انتخاب سرویس پرداخت در محل، تحویل مرسوله به گیرنده تنها با پرداخت مبلغ COD و هزینه ارسال (درصورت پس‌کرایه)، به تیپاکس‌یار، یا پرداخت از طریق لینک پرداخت (به‌صورت آنلاین) امکان‌پذیرخواهد بود.
 • SLA زمانی تیپاکس برای عملیات جمع‌آوری و توزیع در سرویس پست درون‌شهری 1 روز کاری و در سرویس پست برون‌شهری از 1 تا 5 روز کاری است.
 • در صورت ارسال کالاهای غیرقانونی و ممنوعات ارسال که از طرف مراجع قانونی کشور مشخص شده یا کالاهایی که توسط شرکت تیپاکس ارسال آنها ممنوع اعلام شده است. 
 • در صورت بروز حوادث غیر مترقبه طبیعی و قهری.
 1. مشتریان تا 300 بسته: تماس با 8457-021
 2. مشتریان با بیشتر از 300 بسته: تماس با 8457-021 یا تماس با 41036000-021 داخلی واحد فروش و طرح موضوع با کارشناس فروش

در صورت بروز وقفه در پرداخت وجه به فرستنده، موضوع از طریق پیامک یا تماس تلفنی به فرستنده اعلام خواهد شد و پس از برطرف شدن مشکل، شرکت تیپاکس نسبت به تعهدات خود اقدام خواهد کرد.

بله، مشتریان می‌توانند از طریق هماهنگی با نمایندگی، دفترمرکزی و ثبت اطلاعات در پلتفرم e-tipax، از این خدمت استفاده کنند.

خیر

در این شرایط تیپاکس موظف به پرداخت مبلغ COD به فرستنده است. برای بررسی بیشتر، با شماره 41036000-021 تماس بگیرید.

بله، سرویس پس‌کرایه شامل پرداخت هزینه‌ ارسال، بسته‌بندی و دیگر هزینه‌های لجستیکی در مقصد (توسط گیرنده) است؛ درحالی‌که پرداخت وجه کالا در محل یا COD، به معنی پرداخت وجه کالای خریداری شده توسط مشتری در مقصد (توسط گیرنده) بوده و امکان استفاده هم‌زمان از این دو سرویس برای مشتریان وجود دارد.

چطور استفاده کنم؟
ثبت درخواست

درخواست خود را از طریق نمایندگی یا تماس با شماره 41036000-021 ثبت کرده و پس از تکمیل مدارک و عقد قرارداد، کد مخصوص خود را دریافت کنید.

ثبت سفارش
 1. ثبت سفارش از طریق پلتفرم e-Tipax (توسط مشتری)
 2. ثبت سفارش از طریق جت (توسط تیپاکس‌یار)
 3. ثبت سفارش از طریق اتصال به وب‌سرویس (API) ای‌تیپاکس
تسویه حساب با فرستنده

در این روش، مبلغ کالای فروخته شده پس از تحویل بسته در پلاک مقصد، از گیرنده دریافت شده و بعد از کسر کارمزد، در مدت 24 (برای مشتریان پرتکرار) تا 72 ساعت (برای مشتریان عادی)، به حساب فرستنده واریز می‌شود.

روش‌های ثبت سفارش
ای تیپاکس

پلتفرم ای‌تیپاکس (e-Tipax)

شما می‌توانید با مراجعه به صفحه ای‌تیپاکس و ثبت سفارش، پرداخت وجه کالا به‌صورت COD را انتخاب کنید تا هزینه کالا هنگام تحویل بسته در پلاک مقصد، توسط گیرنده پرداخت شود.

تیپاکس
تیپاکس یار

تیپاکس‌یار

شما می‌توانید هنگام تحویل بسته به تیپاکس‌یار در مبدا، درخواست کنید تا وجه کالا به‌صورت COD، هنگام تحویل بسته در پلاک مقصد، توسط گیرنده پرداخت شود.

تیپاکس
اتصال به Api

اتصال به API

شما می‌توانید تا با انتخاب گزینه پرداخت وجه کالا به‌صورت COD از طریق API ای‌تیپاکس، درخواست کنید تا هزینه کالا هنگام تحویل بسته در پلاک مقصد، توسط گیرنده پرداخت شود.

تیپاکس
فرم پرداخت در محل
فرم درخواست همکاری
نام و نام خانوادگی
شماره همراه
متوسط تعداد ارسال بار ماهانه
حوزه فعالیت

استان:
select
شهر:
 منطقه


سرویس‌ها
روش‌های تسویه‌حساب

24 ساعته

تسویه حساب 24 ساعته

24 ساعت کاری بعد از زمان رسیدن بسته به نمایندگی مقصد (بدون شرط اختتام)، مبلغ کالا با کسر کارمزد، به حساب فرستنده واریز خواهد شد.

72 ساعته

تسویه حساب 72 ساعته

72 ساعت کاری پس از اختتام قرارداد توسط شعبه مقصد، مبلغ کالا با کسر کارمزد، به حساب فرستنده واریز خواهد شد.

تبصره: درصورتی‌که توزیع بسته، بیشتر از 5 روز کاری بعد از تحویل بسته به نمایندگی مقصد طول بکشد، تیپاکس موظف به پرداخت وجه کالا به فرستنده خواهد بود.

نکته: استفاده از روش تسویه‌حساب 24 ساعته، ویژه مشتریان پرتکرار بوده و پس از عقد قرارداد و تایید اعتبار در اعتبارسنجی قابل انجام است.

دسترسی سریع