پرداخت در محل
خدمات پرداخت در محل

پرداخت در محل

پرداخت در محل چیست؟

سرویس پرداخت در محل که از آن به‌عنوان پرداخت درب منزل یا cod نیز یاد می‌شود، یکی از خدمات پستی ارزشمندی است که در زمان ارسال بسته پستی، در‍صورتی‌که فرستنده درخواست ارسال کالا با امکان پرداخت وجه هنگام تحویل مرسوله به گیرنده را داشته باشد، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در صورت استفاده از سرویس cod، مبلغ کالای فروخته شده، پس از تحویل بسته در پلاک مقصد، از گیرنده دریافت شده و بعد از کسر کارمزد، در سریع‌ترین زمان ممکن، به حساب فرستنده واریز می‌شود.

طبق تحقیقات، استفاده از این سرویس در فروشگاه‌های آنلاین، باعث افزایش قابل‌توجه اعتماد مشتریان و فروش بالاتر و درنهایت کسب سود بیشتر، می‌شود. 

امنیت بیشتر امنیت بیشتر
خدمات ویژه خدمات ویژه
تمام نقاط تمام نقاط

شرایط ارائه سرویس پرداخت در محل برای مشتریان عادی، حقوقی و فروشگاه‌های اینترنتی

برای دریافت خدمات پرداخت در محل، باید با مراجعه حضوری به یکی از نمایندگی‌های تیپاکس و یا تماس با شماره تلفن 41036000-021 داخلی "واحد فروش یا شبکه نمایندگان" درخواست خود را ثبت کنید. پس از عقد قرارداد و تکمیل مدارک به‌صورت سیستمی و فیزیکی (قرارداد فیزیکی، مربوط به کسب‌وکارهای بزرگ است) مطابق بند 1.3، مشتریان کُد مخصوص خود را که برای ثبت سفارش‌ در سامانه جمع‌آوری و توزیع لازم است، دریافت می‌کنند. 

نکته: ثبت سفارش بسته‌های پرداخت در محل، پس از دریافت کُد مشتری، به 3 روش زیر امکان‌پذیر است:

 1. ثبت سفارش از طریق وب‌سرویس خدمات پستی E-Tipax (توسط مشتری)
 2. ثبت سفارش از طریق جت (توسط تیپاکس‌یار)
 3. ثبت سفارش از طریق اتصال به Api
 • فرستنده باید کُد مشتری خود را برای استفاده از سرویس پرداخت در محل، به تیپاکس‌یار اعلام کند. 
 • هنگام ثبت قرارداد، فرستنده باید مبلغی که قرار است گیرنده آن‌را پرداخت کند، در سیستم ثبت سفارش به‌طور دقیق ثبت کند.
 • سرویس جبران خسارت تیپاکس از این سرویس مجزا بوده و مشتری باید برای استفاده از جبران خسارت احتمالی، ارزش واقعی بسته خود را در سیستم ثبت کند. همچنین، ارزش بسته برای جبران خسارت باید برابر و یا بیشتر از مبلغ COD باشد.
 • با انتخاب سرویس پرداخت در محل، تحویل مرسوله به گیرنده تنها با پرداخت مبلغ COD و هزینه ارسال (درصورت پس‌کرایه)، به تیپاکس‌یار، یا پرداخت از طریق لینک پرداخت (به‌صورت آنلاین) امکان‌پذیرخواهد بود.
 • SLA زمانی تیپاکس برای عملیات جمع‌آوری و توزیع در سرویس پست درون‌شهری 1 روز کاری و در سرویس پست برون‌شهری از 1 تا 5 روز کاری است.

مدارک لازم

مشتریان حقیقی (بیشتر از 500 بسته در ماه): کد ملی، نام و نام خانوادگی فرستنده، آدرس، کدپستی، شماره شبا، ضمانت بانکی، تکمیل فرم و امضای قرارداد در محل نمایندگی

مشتریان حقیقی (کم‌تر از 500 بسته در ماه): کد ملی، نام و نام خانوادگی فرستنده، آدرس، کدپستی، شماره شبا، تکمیل پروفایل کسب‌وکار در پلتفرم یا اپلیکیشن ثبت سفارش

مشتریان حقوقی: نام شرکت، شناسه ملی، اسکن کارت ملی دارنگان حق امضا، تلفن، آخرین روزنامه رسمی، آدرس، کدپستی، تلفن، شماره شبا، ضمانت بانکی تکمیل فرم و امضای قرارداد


روش‌های تسویه و کارمزد

 1. 72 ساعت کاری پس از اختتام قرارداد توسط شعبه مقصد، مبلغ به حساب فرستنده واریز خواهد شد. 
 2. 24 ساعت کاری بعد از زمان رسیدن بسته به شعبه مقصد (بدون شرط اختتام)، مبلغ به حساب فرستنده واریز خواهد شد. 

کارمزد ارائه سرویس پرداخت در محل در روش اول، معادل 1 درصد و کارمزد ارائه سرویس در روش دوم، معادل 2 درصد از وجه COD است. مبلغ COD، پس از کسر کارمزدهای ذکر شده، به‌حساب فرستنده مرسوله واریز می‌شود.

تبصره: درصورتی‌که توزیع بسته، بیشتر از 5 روز کاری بعد از تحویل بسته به نمایندگی مقصد طول بکشد، تیپاکس باید مبلغ را به فرستنده پرداخت کند.

نکته: استفاده از روش دوم برای تسویه مبلغ پرداخت در محل، ویژه مشتریان پرتکرار بوده و پس از عقد قرارداد و تایید اعتبار در اعتبارسنجی قابل انجام است.


مزایا

 1. جلب اعتماد مشتری برای خرید آنلاین
 2. تسویه حساب 24 تا 72 ساعته بعد از تحویل بسته در پلاک مقصد به مشتری
 3. امکان بهره‌مندی از سرویس بسته‌بندی، جبران خسارت، پشتیبانی آنلاین و ...
 4. امکان پرداخت هزینه ارسال به صورت نقدی، پس‌کرایه و نقدی-پس‌کرایه

روش‌های اعلام وقفه در ارائه سرویس

در صورت بروز وقفه در پرداخت وجه به فرستنده، موضوع از طریق پیامک یا تماس تلفنی به فرستنده اعلام خواهد شد و پس از برطرف شدن مشکل، شرکت تیپاکس نسبت به تعهدات خود اقدام خواهد کرد.


محدودیت‌ها

در موارد زیر سرویس پرداخت در محل قابل ارائه نیست:

 • در صورت ارسال کالاهای غیرقانونی و ممنوعات ارسال که از طرف مراجع قانونی کشور مشخص شده یا کالاهایی که توسط شرکت تیپاکس ارسال آنها ممنوع اعلام شده است. 
 • در صورت بروز حوادث غیر مترقبه طبیعی و قهری.

پشتیبانی

مشتریان می‌توانند در صورت بروز هرگونه مشکل در ارائه سرویس پرداخت درب منزل، از روش‌های زیر نسبت به اعلام مشکل اقدام کنند.

 1. مشتریان تا 300 بسته: تماس با 8457-021
 2. مشتریان با بیشتر از 300 بسته: تماس با 8457-021 یا تماس با 41036000-021 داخلی واحد فروش و طرح موضوع با کارشناس فروش

شرایط و ضوابط برای تغییر در توافقنامه سطح سرویس و درخواست سرویس جدید

درصورتی‌که مشتری درخواست دریافت یک ویژگی جدید در رابطه با این سرویس و یا درخواست تغییر در آن را داشته باشد، باید درخواست خود را از طریق وب‌سایت تیپاکس، قسمت درخواست سرویس اعلام کند. 

در آخر، تیپاکس آماده عقد قرارداد با تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی در زمینه ارائه خدمات پرداخت در محل (COD) بوده و افراد متقاضی می‌توانند از طریق تماس با شماره 41036000-021 و یا مراجعه به نمایندگی‌های تیپاکس در سراسر کشور، نسبت به استفاده از این سرویس اقدام کنند.

آیا امکان استفاده موردی از سرویس COD وجود دارد؟

بله، مشتریان می‌توانند از طریق هماهنگی با نمایندگی، دفترمرکزی و ثبت اطلاعات در پلتفرم e-tipax، از این خدمت استفاده کنند.

تسویه حساب در سرویس پرداخت در محل به چه صورت انجام می‌شود؟

تسویه در این سرویس به 2 روش زیر انجام می‌شود:

 1. پس از گذشت 72 ساعت کاری از اختتام قرارداد توسط شعبه مقصد، مبلغ به حساب فرستنده واریز خواهد شد. 
 2. پس از گذشت 24 ساعت کاری از زمان رسیدن مرسوله پستی به شعبه مقصد (بدون شرط اختتام)، مبلغ به حساب فرستنده واریز خواهد شد.

آیا با ثبت سفارش از طریق اپلیکیشن مای‌تیپاکس نیز امکان ثبت سفارش به‌صورت پرداخت درب منزل وجود دارد؟

خیر

بسته ارسالی من به مقصد نرسیده و بیشتر از 5 روز است در نمایندگی مانده، تسویه حساب من به چه صورت است؟

در این شرایط تیپاکس موظف به پرداخت مبلغ COD به فرستنده است. برای بررسی بیشتر، با شماره 41036000-021 تماس بگیرید.

آیا امکان استفاده از این سرویس برای ارسال‌های بین‌الملل وجود دارد؟

خیر

این روزها افراد برای دست‌یابی به کالا و یا خدمات مورد نظر خود، روش‌های مختلفی را پیش رو دارند. برای مثال می‌توانند برای تهیه کالاها و خدمات به مراکز خرید حضوری بروند، سفارش تلفنی ثبت کنند و یا کالاهای متنوعی را از طریق اپلیکیشن‌ها و وب‌سایت‌ها تهیه کنند.

با ظهور رسانه‌های اجتماعی، فروشگاه‌های آنلاین ایجاد شده در این رسانه‌ها نیز به جمع درگاه‌های خرید آنلاین اضافه شد و افراد زیادی خریدهای خود را از طریق این کانال‌ها انجام می‌دهند. به‌همین منظور، شرکت‌های لجستیکی، به‌عنوان بخشی از این زنجیره تامین، می‌توانند نقش موثری در رشد و توسعه فروشگاه‌های آنلاین ایفا کرده و انتظارات مشتریان آنها را برطرف کنند.

به‌دنبال این تغییر سبک خرید مشتریان، اعتماد، موضوعی بود که به‌ویژه در خریدهای آنلاین بسیار حائز اهمیت شد. اما، با وجود درگاه‌های مختلف برای پرداخت هزینه در فروشگاه‌های آنلاین، همچنان افرادی هستند که ترجیح می‌دهند هزینه سفارش خود را پس از تحویل گرفتن بسته در پلاک مقصد پرداخت کنند.

شرکت تیپاکس، به‌عنوان اولین ارائه دهنده خدمات پلاک‌به‌پلاک در کشور، به ارائه خدمات پرداخت در پلاک مقصد می‌پردازد. تیپاکس سعی دارد تا با ارائه این خدمت، علاوه بر کمک به توسعه خدمات فروشگاه‌های اینترنتی، نقش موثری در ایجاد اعتماد میان مشتریان و این فروشگاه‌ها ایفا کند.

تیپاکس با دارا بودن بیش از 1050 نمایندگی در تمام نقاط ایران، بیش از 2700 خودروی حمل‌ونقل و بهره‌گیری از 8000 نفر نیروی متخصص، امکان ارسال بسته به سراسر کشور را برای مشتریان فراهم می‌کند. به‌همین‌‌دلیل، فروشگاه‌های آنلاین دغدغه‌ای بابت نرسیدن بسته به نقاط مختلف نداشته و به‌راحتی می‌توانند ارسال بسته‌های خود را به تیپاکس بسپارند. 

درحال‌حاضر، تمامی نمایندگی‌های تیپاکس سرویس COD را ارائه‌ می‌دهند و فروشگاه‌های مختلف می‌توانند بر اساس میزان سفارش‌های خود، به‌صورت موردی و یا با عقد قرارداد، نسبت به استفاده از این خدمت اقدام کنند. به‌این‌ترتیب خریدار می‌تواند با خیال راحت، هزینه سفارش خود را در پلاک مقصد پرداخت کند.

از طرف دیگر، فروشگاه‌های اینترنتی می‌توانند با آسودگی، محصولات خود را برای مشتریان ارسال کرده و هزینه آن را پس از تحویل بسته به مشتری، از تیپاکس دریافت کنند. درواقع تیپاکس متعهد می‌شود تا هزینه بسته‌های ارسالی را در پلاک مقصد از گیرنده دریافت کرده و آن را به‌حساب فروشنده واریز کند. همچنین مشتری می‌تواند هزینه ارسال را به‌صورت پس‌کرایه، نقدی یا نقدی-پس‌کرایه پرداخت کند. درصورت تمایل به پرداخت هزینه به‌صورت پس‌کرایه، گیرنده باید علاوه بر پرداخت هزینه بسته خود، هزینه ارسال را نیز در پلاک مقصد پرداخت کند.