آمازون، فدکس و یوپی‌اس برای دنیای پساکرونا آماده می‌شوند

آمازون، فدکس و یوپی‌اس برای دنیای پساکرونا آماده می‌شوند

نویسنده : تی‌مگ
در ایالت ماساچوست، جزئیاتی در مورد برنامه‌ای چهار فازی به‌منظور بازگشایی فعالیت‌های اقتصادی در دوره همه‌گیری کرونا منتشر شد. فاز اول این برنامه، رویکردی دو موجی دارد؛ در دسته اول، برخی از کسب‌وکارها فورا بازگشایی شده و فعالیت‌های خود را از سر می‌گیرند و دسته دیگر، مدتی بعد فعالیت‌های خود را آغاز می‌کنند. این در حالی است که بسیاری از خرده‌فروشان ایالت ماساچوست، این رویکرد را نا امیدکننده، بسیار کوچک و بدموقع می‌دانند. با توجه به دستورالعمل‌های جدید، خرده‌فروشی‌هایی که مواد غیرضروری را به فروش می‌رسانند نیز اجازه دارند تا به‌صورت محدود، فعالیت داشته باشند. با این وجود، افتتاح فروشگاه‌های مختلف برای عموم مردم، نیازمند مرور بخش دو خواهد بود که برای آن زمان مشخصی ارائه نشده است. با وجود این اطلاعیه، برای خرده‌فروشانی که علاقه دارند دوباره فعالیت خود را ادامه دهند، داشتن کسب‌و‌کار الکترونیکی حیاتی است. این موضوع فشار مضاعفی را روی آمازون، فدکس و یوپی‌اس برای پاسخگویی به نیاز مشتریان وارد می‌کند. در دو ماه اخیر، هریک از شرکت‌های نام برده دست به اقداماتی زده‌اند تا در دنیای پساکرونا موفق ظاهر گردند.

کسب‌و کار الکترونیکی و دنیای پساکرونا

امروزه تجارت الکترونیکی، در حال زیر و رو کردن بسیاری از خرده‌فروشی‌های سنتی است. خرده‌فروشانی که لوازم غیراساسی را می‌فروشند در سراسر دنیا درحال بازگشایی هستند، ولی با این وجود رشد تجارت الکترونیکی متوقف نشده است. آمازون و والمارت جمعا نزدیک به 50 هزار کارمند را برای پاسخگویی به نیازهای رو به افزایش تجارت الکترونیکی استخدام کرده‌اند. با این حال، رشد فروش‌های الکترونیکی، نگرانی‌هایی را در مورد محدودیت‌های ظرفیتی ایجاد می‌کند؛ زیرا بسیاری از مشتریان در طول سفارش خود با تاخیر زمانی در تحویل سفارش مواجه شده‌اند.
چنین تاخیرهایی می‌تواند به شبکه زنجیره تامین ضربه وارد کرده و آن را متضرر کند. در حال حاضر حجم تقاضا از حجم عرضه در حال پیشی گرفتن است و  بسیاری از خرده‌فروشان، تاخیرهای از پیش برنامه‌ریزی شده‌ای برای محصولات غیر اساسی در نظر گرفته‌اند. از آنجا که اکنون کل دنیا برای وفق پیدا کردن با شرایط جدید چندین ماه فاصله دارد، محصولات غیراساسی راه خود را در سفارش‌های آنلاین باز کرده‌اند و شرکت‌ها برای واقعیت دنیای پساکرونا درحال آماده شدن هستند.

آمازون در دنیای پساکرونا

آمازون از ابتدای همه‌گیر شدن ویروس کرونا، رشد قابل توجهی را در کسب‌وکار خود مشاهده کرد. یکی از بزرگترین موج سواری‌ها برای آمازون، در حوزه سفارشات مواد غذایی به‌صورت آنلاین انجام شد. تقاضا به صورت انفجاری بالا رفت و شرکت، به این دلیل که به سادگی قادر به پاسخگویی به حجم تقاضاها نبود، وادار شد که پذیرش سفارشات عمده مواد غذایی را متوقف کند.
آمازون از سال‌ها قبل، با درس گرفتن از فدکس و یوپی‌اس در مورد شبکه تحویلشان، در حال ساخت شبکه لجستیکی اختصاصی خودش بود و همه‌گیری ویروس کرونا باعث رشد ناوگان خصوصی این شرکت شد. موضوعی که جالب به‌نظر می‌رسد این است که تا همین اواخر، اکثر سفارش‌های آمازون توسط فدکس و یوپی‌اس ارسال می‌شد. در هر حال، امروز تمام سفارشات آمازون توسط وسایل نقلیه خود آن شرکت ارسال می‌شود و این خودروها، در اکثر مناطق قابل مشاهده هستند.

خودروهای آمازون برای توزیع بسته‌های پستی
Trulli
یکی از نگرانی‌های این روزها در مورد سفارش بسته‌ها، مربوط به فاصله‌گذاری اجتماعی و در نظر گرفتن آن است که برای رانندگان ارسال بسته‌ها، مطمئنا با نگرانی بیشتری همراه است. به همین علت، رانندگان آمازون به‌جای گرفتن امضا از تحویل گیرندگان بسته‌ها، از محصولات در مقابل درب منازل عکس می‌گیرند و آن را برای گیرنده ایمیل می‌کنند تا اثباتی بر ارسال و رسیدن مرسوله باشد.
یکی دیگر از نگرانی‌های آمازون، بالا بودن زمان ارسال کالاهای غیرضروری برای مشتریان بوده که از  بالارفتن تقاضا در ابتدای شیوع کرونا نشات می‌گیرد. با این حال، این شرکت به دستاوردهایی در حوزه کاهش زمان ارسال این مرسوله‌ها دست یافته است. آمازون بیان کرده که مشتریان می‌توانند به زودی انتظار بازگشت روند عادی ارسال یک الی دو روزه بسته‌های خود را داشته باشند و سطح خدمات به روند سابق برخواهد گشت. این خبر، به نوبه خود، هم برای آمازون و هم برای مشتریان، خبر خوبی به‌شمار می‌آید؛ زیرا مشتریان می‌توانند جستجوی بیشتری داشته و سفارش‌های بیشتری را از آمازون ثبت کنند. همچنین آمازون محدودیت‌هایش برای موجودی تامین‌کنندگان را برداشته است، به این معنا که آن‌ها می‌توانند کالاهای خود را به انبارها ارسال کنند تا وضعیت به شرایط عادی برگردد.
آمازون به‌عنوان بخشی از برنامه‌های بلند مدت خود در دوران پساکرونا، نگاهی به ربات کشتار ویروس داشته است و در حال توسعه آن است. آمازون قصد دارد از این ربات‌ها در فروشگاه‌های مواد غذایی و مراکز توزیع خود استفاده کند. در این ربات‌ها از نور ماورا بنفش استفاده خواهد شد تا ویروس‌های روی سطوح کشته شوند.

فدکس و دنیای پساکرونا

فدکس نیز برای موفق بودن در دنیای پساکرونا، برنامه‌ریزی‌هایی داشته است. یکی از راه‌های اطمینان از این که در بازه‌های تحویل مشکلی به‌وجود نیاید، اطمینان از عدم از هم‌گسیختگی شبکه لجستیکی است که گاهی نیاز است برای انجام این امر، شرکت‌ها از سرعت خود بکاهند. این دقیقا همان کاری است ک فدکس اخیرا برای اطمینان از این که بتواند پاسخگوی نیاز مشتریان باشد، انجام داده است. با افزایش تقاضای خریدهای اینترنتی، فدکس تعداد کالاهایی که خرده‌فروشان می‌توانند از برخی نقاط، مانند فروشگاه‌ها، ارسال کنند را محدود می‌کند. این محدودیت‌ها به‌صورت موقتی عمل کرده و در اصل برای اطمینان از پیوستگی و حفظ شبکه لجستیکی طراحی شده‌اند. این نوع شفافیت، راه درازی در پیش دارد.
از مهمترین اخبار پیرامون فدکس در دوران پساکرونا، اعلام همکاری آن با مایکروسافت است. چند ما پیش، فدکس همکاری خود را با آمازون، بزرگترین رقیب مایکروسافت، در حوزه خدمات ابری، لغو کرد. در حال حاضر، فدکس در حال آماده‌سازی یک همکاری چندساله با مایکروسافت است که شبکه لجستیکی فدکس و ابر مایکروسافت را با هم ترکیب می‌کند. اولین سرویس، "فدکس ساراند  " است که تحلیل‌های درلحظه را در زنجیره تامین و تحویل ارائه می‌دهد. این ویژگی از اواخر سال جاری در دسترس خواهد بود که در آن فدکس از طریق پلتفرم اینترنت اشیا، داده‌ها را جمع‌آوری خواهد کرد. این داده‌ها با استفاده از خدمات مایکروسافت، به‌منظور پیش‌بینی اختلالات احتمالی در تحویل (به دلیل وضعیت آب و هوا، تراکم سفارشات و دیگر مسائل) تحلیل می‌شوند. این امر شرکت‌ها را قادر می‌سازد تا محصولات را دوباره مسیریابی کنند و مشتریان را از تاخیر احتمالی باخبر سازند.

فدکس و دوران پساکرونا
Trulli
افزون بر این، فدکس استخدام رانندگان را، به‌منظور پاسخگویی به تقاضای روبه افرایش بر بستر اینترنت، در دستور کار خود قرار داده است. به گفته مدیرعامل شرکت فدکس، فردریک دابلیو اسمیت، این شرکت هر هفته حدود 4000 راننده را برای بخش انتقال زمینی خود استخدام می‌کند. با فرض این که تجارت الکترونیکی با بازگشایی کسب‌وکارهای آفلاین (سنتی) افت قابل توجهی را تجربه نخواهد کرد، این گام، باعث حصول اطمینان از زمان تحویل مرسولات در دوران پساکرونا می‌شود. با این حال، سوال بزرگتر این است که آیا فدکس ظرفیت کافی برای انبار را خواهد داشت یا خیر؟

یوپی‌اس و دنیای پساکرونا

یوپی‌اس اخیرا گام‌های مهمی را برای همراستایی با دنیای پساکرونا برداشته است. با افزایش استفاده از پهبادها برای تحویل مرسولات و علاقه نشان دادن مشتریان به این راهکار، یوپی‌اس برنامه جامعی را برای ارسال مرسولات اساسی با استفاده از این پهبادها در دوران همه‌گیری کرونا ترتیب داده است. تحویل این مرسولات به این‌گونه است که پهباد از یکی از فروشگاه‌های CVS پرواز خود را آغاز کرده و توسط پرسنل شرکت هدایت می‌شود. این برنامه می‌تواند به‌عنوان الگویی برای ارسال بسته‌ها با استفاده از پهبادها در محیط‌های پر خطر باشد.
در زمان همه‌گیری ویروس کرونا، که هم‌اکنون با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم، یوپی‌اس استفاده از برنامه UPS My Choice  خود را افزایش داده است. این برنامه به کاربران تجاری و مسکونی اجازه می‌دهد تا زمان تحویل مرسولات خود را تخمین بزنند و آن‌ها را مدیریت و ردیابی کنند.  این برنامه همچنین به مصرف‌کنندگان کمک می‌کند تا بسته‌ها را در زمان و نحوه دریافت مورد نظر خودشان دریافت کنند.

پهبادهای یو‌پی‌اس در دوران کرونا
Trulli
یکی دیگر از ویژگی‌هایی که در برنامه فوق‌الذکر تغییر یافته است، نحوه دریافت امضا است که بدون شک می‌تواند به الگویی برای آینده تبدیل شود. این شرکت دستورالعمل‌های مربوط به انواع بسته‌هایی که نیاز به امضا دارند را تغییر داده است. با این حال، برای تحویل آن دسته از مرسولاتی که همچنان نیاز به دریافت امضا دارند، از یک رویکرد جدید استفاده شده است: راننده در یک فاصله امن قرار می‌گیرد و منتظر می‌ماند تا مشتری فرم مخصوص را امضا کند. پس از ترک محل توسط مشتری، راننده فرم مربوطه را ضبط می‌نماید. این روش می‌تواند به یکی از روش‌های دریافت امضا در دوران کرونا تبدیل شود.

سخن پایانی

دنیای پساکرونا با دنیایی که پیش از این آن را تجربه کرده‌ایم، تفاوت‌های بسیاری دارد. با شروع به فعالیت مجدد کسب‌وکارها، محدودیت‌های بسیاری وضع شده و این محدودیت‌ها به احتمال زیاد، تا زمان کشف و فراگیری واکسن این ویروس ادامه خواهد یافت. در دنیای پساکرونا، زنجیره تامین همچنان به‌عنوان شاهرگ تضمین عملکرد اقتصاد باقی مانده و تحویل‌های خانگی با متد جدیدی ادامه خواهد یافت. به این منظور، آمازون، یوپی‌اس و فدکس، در ساختار خود تغییراتی ایجاد کرده‌اند تا بتوانند با ماهیت تغییریافته مطالبات روبرو شوند. این تغییرات شامل استفاده از پهبادها، ربات‌های از بین برنده ویروس، راه اندازی ناوگان‌های اختصاصی، همکاری‌های لجستیکی و ارائه حق انتخاب بیشتر به مشتریان است. هر یک از موارد یاد شده می‌تواند باعث رشد و شکوفایی کسب‌وکارهای لجستیکی در دنیای پساکرونا شود. باید صبر کنیم و ببینیم که دنیای پساکرونا به چه شکلی است.

منبع

 https://logisticsviewpoints.com/2020/05/20/post-covid-amazon-fedex-ups/  

    نظر شما
    لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی:
    نظرات کاربران

    دسته بندی تی مگ