نوآوری، تنها فرصت پیش روی شرکت‌های پستی برای بقا

نوآوری، تنها فرصت پیش روی شرکت‌های پستی برای بقا

نویسنده : تی‌مگ
در افکار عمومی تصویر پست یک تصویر کهن و قدیمی است. اما در دنیای مدرن امروز، با توجه به انقلاب‌های بزرگ در تکنولوژی ارتباطی، شاید این‌طور به‌نظر برسد که پست نهادی در حال انقراض است. تصور عمومی بر این است که با ورود اینترنت، کامپیوتر و موبایل، زمان و مکان دیگر معنایی ندارد؛ این ابزارها بسیار بهتر و سریع‌تر از پست، پیام‌ها را رد و بدل می‌کنند و با این وجود، پست دیگر جایی در فعالیت‌های ارتباطی نخواهد داشت. اما آیا پست واقعا منسوخ شده است؟ این اشتباه بزرگی است که برخی در رابطه با کتاب نیز آن را مرتکب شدند و کاهش تیراژ کتاب در کشورها را پای اینترنت نوشتند. درحالی که پژوهش‌ها نشان می‌دهند در اروپا و آمریکا، با ورود کامپیوترهای شخصی و اینترنت به زندگی مردم، تیراژ کتاب‌های چاپی 5/2 تا 3 برابر قبل رشد کرد. 
از نگاه اقتصادی، اقتصاددانUPU ، مورو بوفا گفت: آخرین «دیدگاه اقتصادی پسـتی« UPU  نـگاه بی‌سابقه‌ای به رقابت در بخش پستی دارد. این نشان می‌دهد که اپراتورهای تعیین‌شده سهم کمی از بازار خدمات پستی را در دست دارند، ازجمله بخش پارسل که سریع‌ترین رشد را دارد. در 10 سال گذشته، بسیاری از اپراتورهای پستی، سهم درآمدهایی را که در بخش‌ نامه از دسـت داده بودنـد، بـا گسـترش فعالیت‌های خود در بخش پارسل جایگزین کردند. این بخش در سال 2017 به‌طور متوسط 9.24 درصد درآمد جهانی پست را تشکیل داد؛ درحالی‌که این رقم در سال 2007 حدود 8.14 درصد بود. بااین‌حال، این اپراتورها هنوز نمی‌توانند درآمد کل را بــا سرعت رشد اقتصادی هماهنگ کنند؛ پدیده‌ای که به ‌نام «جداسازی پستی» شناخته شده است. پیش‌بینی‌های UPU نشان می‌دهد درحالی‌که بسیاری از اپراتورهای تعیین‌شده در بخش مربوط به نامه‌ها با میانگین سهم بازار 8.72 درصد از موقعیت خوبی برخوردارند، در بازار بسته‌های پستی با سهم 8.37 درصدی وضعیت بسیار ضعیفی دارند. اپراتورهای غیرمستقیم (تعیین نشده) حتی در مناطقی که بازار به‌طور گسترده‌ای آزاد شده است، مانند آمریکای لاتین بیشترین سهم بـازار را در این بخش در اختیار دارند. بـا ادامه رشد 2 رقمـی در فروش جهانی تجارت الکترونیک، ارسال بسته‌های پستی سریع‌ترین رشد درعرصه پستی را داشته است و فرصتی مناسب برای اپراتورهای تعیین‌شده در خلق درآمد به‌شرط افزایش سرعت نوآوری است. 
بوفا توضیح می‌دهد: برخلاف بازار نامه‌ها، بازار بسته‌ها هنوز اشباع نشده است. وی گفت: تجارت الکترونیک هنوز از سهم بازار خرده‌فروشی سنتی استفاده می‌کند و نیازمندی‌های مشتریان جدید باعث افزایش این رشد می‌شود. طبق آمارUPU ، در مقایسه رشد سال 2017 با روند 10 ساله، به نظر می‌رسد که سرمایه‌گذاری‌های اپراتورهای تعیین‌شده بیشتر معطوف به بسته‌های پستی بوده است. در سال 2017 نرخ رشد برای بسته‌های پستی بین‌المللی، در مقایسه با میزان رشد ترکیبی 13.3 درصدی بین سال‌های 2007 تا 2017، به میزان قابل ملاحظه‌ای و معادل 29.7 درصد افزایش یافته است. خرده‌فروشان آنلاین به‌دنبال کسانی هســتند که سرویس تحویل ارزان و نوآورانه ارائه می‌دهند. اپراتورهای تعیین‌شده از مزایای شبکه جهانی تأسیس‌شده خود بهره می‌برند و در بسیاری از کشورها مأموریت خود را برای ارائه سرویس عمومی با قیمت مناسب انجام می‌دهند. از سوی دیگر، اپراتورهای تعیین‌شده تلاش می‌کنند تا به‌سرعت، انواع خدمات از قبیل تحویل بسته‌ها را در هر زمان، مکان و در هـر نقطه که مشتریان انتظار دارند، پیاده‌سازی کنند. 
بوفا می‌گوید: ما می‌بینیم که اپراتورهای تعیین‌شده، تأمل بیشتری درباره مشارکت بـا بازیگران بخش‌های دیگر به‌منظور آگاه بودن از نیازهای متغیر دارند. بازار رقابتی، برای مشتریان پست که اکنون گزینه‌های زیادی برای آنها وجود دارد، یک مزیت محسوب می‌شود. بوفا می‌گوید: مشتری کسی است که تمام این مزیت‌ها را به دست آورد؛ بازار درحال‌حاضـر بسیار طرفدار مصرف است. او اضافه می‌کند که این رقابت، باعث ایجاد انگیزه برای اپراتورهای خصوصی و دولتی می‌شود تا به‌طور فزاینده‌ای خدمات خود را به مصرف‌کنندگان ارائه دهند. این سرمایه‌گذاری در نوآوری، احتمالا نتیجه‌بخش است. او گفت: ازآنجاکه بازار هنوز در حال رشد است، اپراتورهای تعیین‌شده می‌توانند از بازگشت سرمایه‌گذاری‌های خود در نوآوری‌های خدمات پستی اطمینان حاصل کنند.
موارد گفته شده نشان می‌دهند که در دنیای امروز، پست همچنان دارای اهمیت است، باید آن را از زیرساخت‌های مهم جامعه دانست و در روند رو به‌جلوی کشور از توسعه آن غافل نشد. صنعت پست و لجستیک آنقدر مهم و حیاتی است که به مثابه یک تکنولوژی جدید و نوظهور، همچنان می‌تواند به رفع نیازهای جدید بشر بپردازد و این مهم، از طریق بهره‌گیری از نوآوری حاصل می‌شود.

منبع

http://www.upu.int/en.html 

    نظر شما
    لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی:
    نظرات کاربران