مدیریت زنجیره تامین در ارسال بسته‌های مشتریان

مدیریت زنجیره تامین در ارسال بسته‌های مشتریان

نویسنده : تی‌مگ
ارسال بسته و ارائه خدمات به‌صورت برون‌سپاری شده، به‌سرعت در حال تبدیل‌شدن به درصد بزرگی از فروش و درآمد سازمان‌ها است. ارائه‌دهندگان واسطه، شامل: ناوگان‌های جمع‌سپاری شده، لجستیک‌های واسطه و شرکت‌های حمل‌و نقل، به یکی از ارکان جدانشدنی در استراتژی تامین و ارسال بسیاری از برندها تبدیل شده‌اند.
کسب‌وکارها هنگامی که به حداکثر ظرفیت ناوگان شخصی خود رسیده باشند و یا نخواهند در ناوگانشان هزینه و پیچیدگی اضافی ایجاد شود، از واسطه‌های یاد شده استفاده می‌کنند. اما مدیریت چندناوگانه مشکلات و دردسرهای خاص خود را دارد. از جمله:
 • یکپارچگی ناقص و یا متفاوت
 • برندینگ و دید نامناسب مانند عدم وجود کنترل کیفیت
 • نبود ارتباط مستقیم با مشتری
بنابراین کسب‌وکارها برای افزایش قدرت در ارائه خدمات و کنترل ارتباطات خود با مشتریان، به‌دنبال شناسایی و برنامه‌ریزی شبکه‌های ارسال انعطاف‌پذیر و یکپارچه هستند. در این مقاله قصد داریم به بررسی چالش‌های مختلفی که کسب‌وکارها هنگام فعالیت با چندین واسطه ارسال بسته دارند و این که چگونه می‌توان بر آن‌ها فائق آمد، صحبت کنیم.
8 دلیل عمده که نشان می‌دهد باید از یک شبکه ارسال یکپارچه برای مدیریت ناوگان‌های واسطه چندگانه استفاده کرد:
 1. یافتن بهترین ارائه‌دهنده خدمت
 2. یافتن بهینه‌ترین ناوگان برای هر مدل از ارسال بسته
 3. بهینه‌سازی هزینه، کیفیت و در دسترس بودن
 4. خودکارسازی جریان‌های ارسال
 5. همگام‌سازی عملیات انبارداری، آماده‌سازی، مرتب کردن، ارسال و تحویل
 6. ارائه یک تجربه پایدار از برند
 7. اندازه‌گیری و بهبود کارایی
 8. عدم نیاز به ساخت و نگهداری عوامل
کسب‌وکارها به واسطه‌ها نیاز دارند تا ارسال بسته‌های خود را به‌سرعت و راحت انجام دهند و همزمان، کنترل نحوه ارسال آنها به ناوگان و همچنین تجربه تحویل توسط واسطه را داشته باشند. اگر تصمیم به استفاده از واسطه‌های ارسال بسته گرفته‌اید و یا در حال استفاده از آن‌ها هستید، بهتر است که به چالش‌های زیر توجه کنید و آنها را در کسب‌وکار خود مورد نظر قرار دهید.
 • آگاهی از برند و ارتباطات با مشتری

  زمانی که واسطه‌های ارسال بسته زنگ در خانه مشتری شما را می‌زنند، چه کسی تجربه تحویل را ارائه می‌دهد؟ برند شما و یا برند واسطه؟ زمانی که مشتریان هنگام دریافت سفارش خود از کیفیت کالاها رضایت ندارند و یا زمانی که مامور تحویل تاخیر دارد؛ مقصر این اشتباه کیست؟
  مشتریان شما باید دقیقا بدانند که با چه کسی روبرو هستند و به کانال شفافی برای برقراری ارتباط نیاز دارند. کسب‌وکارها می‌خواهند برای ارسال خدمات خود از واسطه‌ها استفاده و همزمان بهترین تجربه را برای مشتریانشان خلق کنند. بااین‌حال، اکثر کسب‌وکارها در تلاشند تا در هر لحظه، از وضعیت بسته‌ها و واسطه‌های ارسال بسته خود مطلع باشند تا میزان کارایی‌شان را درک کنند و مطمئن شوند که تجربه مشتری ایجاد شده با انتظاراتشان مطابقت دارد. علاوه‌براین، نیاز است تا سریعا از مشکلات ایجاد شده با خبر شوند؛ دراین‌صورت می‌توانند به‌صورت بیش‌فعالانه به مشتریان دست یابند و تاثیرات منفی را در ارتباطشان به حداقل برسانند.
 • مدیریت ادغام

  تکیه صرف به واسطه‌ها یک شمشیر دو لبه محسوب می‌شود. از یک طرف، موتوری قوی برای رشد کسب‌وکار به حساب آمده و امکان ارسال سریع، با حداقل سرمایه‌گذاری عملیاتی، را ممکن می‌سازد. از طرف دیگر، این تکیه باعث می‌شود اطلاعات مشتریان به اشتراک گذاشته شده و مالکیت آن‌ها از بین برود.
  برای یک کسب‌وکار اینترنتی، اطمینان از این که سفارش به‌درستی در اختیار واسطه‌های ارسال قرار گرفته و تحویل به فرد و مکان از پیش تعیین شده انجام شده است، از مهمترین موضوعات به‌شمار می‌رود. ساخت و نگهداری این فرآیند نیازمند منابع زیادی بوده و به همین دلیل، بسیاری از کسب‌وکارها ترجیح می‌دهند از واسطه‌ها استفاده کنند.
 • بهینه‌سازی ناوگان

  چالش دیگر، انتخاب ناوگان بهینه برای هر سفارش است. «بهینه» بودن برای هر کسب‌وکار می‌تواند معنای متفاوتی داشته باشد. برای سفارشات درخواستی و یا مواردی که توسط مشتریان ویژه ثبت می‌شود، نیاز است که سفارش‌ها را ابتدا بر اساس در دسترس بودن و سپس قیمت ارسال کنید. شرکتی که هم از ناوگان داخلی و هم از ناوگان خارجی استفاده می‌کند، ممکن است بخواهد قبل از تصمیم‌گیری در مورد ارسال توسط ناوگان خارجی، به ظرفیت‌های ارسال داخلی خودش توجه کند. برای پرداختن به این مسائل، کسب‌وکارها به برنامه‌ای بزرگتر از یک برنامه ارسال ساده نیاز دارند. آن‌ها باید از فناوری به‌منظور مقیاس‌دهی سریع و آسان ارسال‌ها، زمانی که هر دو ناوگان را بررسی می‌کنند، استفاده کند.
 • همگام‌سازی عملیات در سرتاسر جریان ارسال

  هنگامی که تمام زنجیره لجستیکی شما، از سیستم‌های خرده‌فروشی (مانند پوز، ارسال وانتی و...) تا سیستم مدیریت موجودی شما، انبارها و راننده هایتان، به یک سیستم واحد متصل شده‌اند، امکان اتصال و دیتایابی بسیار سریع‌تر و آسان‌تر خواهد بود. همچنین با وجود این سیستم می‌توان اطمینان حاصل کرد که هم سفارشات و هم رانندگان واسطه خارجی، به‌صورت یکنواخت، برای ایجاد یک تجربه مشتری پایدار و ثابت، اداره می‌شوند.
 • ارائه تجربه برند پایدار مشتری

  زمانی که شما با یک شبکه ارسال یکپارچه کار می‌کنید، این اطمینان حاصل می‌شود که مشتریان تجربه مورد انتظارشان از برند را دریافت می‌کنند و دیگر اهمیتی ندارد که چه کسی تحویل را انجام می‌دهد. برای مثال، اگر شما پیشنهاد ارسال سی دقیقه‌ای بدهید و فناوری و ناوگانی داشته باشید که بتواند از پس این پیشنهاد بر بیاید، مشتریان می‌فهمند که مهم نیست کدام راننده محصول آنها را تحویل دهد؛ مهم این است که سفارش آن‌ها همیشه به‌موقع تحویل داده می‌شود.
بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که استفاده از شبکه گسترده و یکپارچه خدمات یک واسطه حمل‌ونقل می‌تواند بهترین گزینه برای مدیریت سفارش‌های یک کسب‌وکار باشد. شرکت تیپاکس با بهره‌گیری از شبکه گسترده در سراسر کشور و برخورداری از حامل‌های بار مختلف، آماده خدمت‌رسانی به کسب‌وکارهای آنلاین و آفلاین در ارائه خدمات حمل‌ونقل آنهاست.
  نظر شما
  لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی:
  نظرات کاربران

  دسته بندی تی مگ