اهمیت بسته‌بندی در مدیریت زنجیره تامین

اهمیت بسته‌بندی در مدیریت زنجیره تامین

نویسنده : مریم ساعدی- واحد برند و ارتباطات جامع بازاریابی
بسته‌بندی صنعتی روبه‌رشد است و امروز می‌دانیم که دیگر به یک بسته یا کارتون مربوط نمی‌شود، بلکه سیستم یکپارچه‌ای برای آماده‌سازی کالاها به‌سبب جابه‌جایی امن، مقرون به‌صرفه و موثر در زنجیره تامین است که درنهایت منجر به حداکثرسازی فروش  و ارزش و احترام به مصرف‌کننده می‌شود. 
این موضوع بدان معناست که بسته‌بندی نقش مهمی در مدیریت زنجیره تامین ایفا می‌کند. بسته‌بندی مناسب، محصولات را از آسیب‌دیدن حفظ کرده و توزیع مقرون‌به‌صرفه آن‌ها را امکان‌پذیر می‌سازد. همچنین با تاثیری که در ایجاد ارتباط با مشتری دارد، به‌عنوان یکی از مهمترین عوامل تمایز محصول در بازار رقابتی به‌شمار می‌رود. در حقیقت، طراحی بسته‌بندی به ابزار ارتباطی موثری با مشتریان تبدیل شده و نقشی کلیدی در ایجاد هویت یک برند ایفا می‌کند.
برای داشتن مدیریتی موفق در زنجیره تامین، سیستم‌های بسته‌بندی باید جنبه‌های بازاریابی، حمل‌و‌نقل، محصول و محیط زیست را درنظر بگیرند. جهت ایجاد یک تجربه خوب از زنجیره تامین، باید امکان بسته‌بندی‌های مختلف تضمین شوند. در حوزه لجستیک، بسته‌ها باید به‌گونه‌ای باشند که جابجایی آنها در تمام مراحل رسیدن به مشتری، آسان باشد. از جنبه بازاریابی، بسته‌بندی باید به‌گونه‌ای باشد که توجه مشتری و مصرف کننده را به خود جلب کند. از دید محصول، بسته‌بندی باید برای اکثر محصولات یکسان باشد تا زمان و هزینه را به حداقل برساند. یک بسته‌بندی خوب باید تمامی این ابعاد را درنظر بگیرد تا انتظارات مشتری را برآورده کرده و تقاضای مجدد ایجاد کند.
بهترین محصولات در دنیا بی‌استفاده خواهند ماند اگر در جایی که به آنها احتیاج است، نباشند. برای حفاظت از کالاها در طول جابجایی، بسته‌بندی بخش مهمی از فرایند تحویل را به‌خود اختصاص می‌دهد. درواقع ارسال بسته، فراتر از قراردادن آن در یک جعبه است. در ادامه نشان می‌دهیم که چرا این مهم، برای کسب‌وکار ضرورت دارد:

جابجایی را امکانپذیر می‌کند

این یک موضوع بدیهی است اما نکته‌ای ارزشمند را با خود به‌همراه دارد. بسته‌بندی درست هنگام حمل‌ونقل، محصولات شما را به سراسر دنیا می‌رساند و درمورد محصولات کوچکتر، امکان ارسال آسان حجم زیادی از محصول را ممکن می‌کند.

از کالاهای شما محافظت می‌کند

کالاهایی که در حین جابجایی امکان آسیب‌دیدن دارند، می‌توانند مشکلات اساسی به‌همراه داشته باشند. این کالاها نه‌تنها هزینه تامین مجدد کالای شکسته شده، بلکه هزینه ارسال بسته به فرستنده را به فروشنده تحمیل می‌کند. محصولات شکسته یا آسیب‌دیده، مشتریان و خرده‌فروشان را ناراحت و تصویر بدی از شرکت لجستیک ایجاد می‌کند. بسته‌بندی مناسب توسط لجستیک، کالاها را امن نگه‌ می‌دارد و به این ترتیب، در بهترین شرایط به مقصد می‌رسند.

اطلاعات مهم را انتقال می‌دهد

اطلاعات مهم زیادی هست که توزیع کننده باید درمورد محصولی که جابجا می‌شود، بداند. بسته‌بندی مناسب، بهترین مکان برای نشان دادن این اطلاعات است. موارد زیادی قابل چاپ شدن روی جعبه‌های شما هستند. این موارد می‌توانند بسیار ساده باشند؛ مانند آدرس مبدا یا مقصد یا شکستنی بودن مرسوله. اما می‌توان اطلاعات دقیق‌تری مانند دمایی که بسته باید در آن قرار بگیرد را نیز نشان دهد. 

ذخیره‌سازی را ممکن می‌سازد

هدف اصلی در مدیریت زنجیره تامین، رسیدن به رضایت مشتری است. با این‌حال، باید در خاطر داشته باشیم که متغیرهای زیادی می‌توانند این فرایند را تحت تاثیر قرار دهند. بسته‌بندی می‌تواند قابلیت اطمینان، کیفیت، سرعت جابجایی و هزینه یک محصول را تحت تاثیر قرار دهد. بسته‌بندی مناسب هنگام جابجایی، انبار کردن هر نوع محصولی را ساده می‌کند. مهم نیست با چه شکلی، بسته‌بندی مناسب امکان ردیف کردن بسته‌ها، قرار دادن آنها در قفسه‌ها و جابجایی آنها را آسان‌تر می‌کند و در نهایت، منجر به بهینه‌سازی هزینه‌ها در کل زنجیره تامین و درنهایت، حداکثر ساختن نرخ بازگشت سرمایه می‌شود.
انتخاب بسته‌بندی مناسب، تفاوت زیادی در محصولات شما ایجاد می‌کند. تیپاکس با ارائه خدمات بسته‌بندی، به‌دنبال جابجایی امن و مطمئن بسته‌های شماست. اگر به‌دنبال بسته‌بندی مناسبی هستید که محصولات شما را امن نگه دارد، اطلاعات مناسب را داشته باشد و جابجایی کالاها را آسان کند، با ما در ارتباط باشید. 

منبع  

https://packaging360.in/insights/importance-of-packaging-in-logistics 

    نظر شما
    لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی:
    نظرات کاربران

    دسته بندی تی مگ