معرفی اتحادیه جهانی پست و نقش آن در توسعه این صنعت

معرفی اتحادیه جهانی پست و نقش آن در توسعه این صنعت

نویسنده : تی‌مگ

اتحادیه جهانی پست (UPU) را می‌شناسید؟ 


اتحادیه جهانی پست دومین سازمان جهانی بعد از ITU است که در سال 1874 پایه‌گذاری شده و حدود 192 کشور مختلف در آن عضو هستند. UPU یکی از سازمان‌های کلیدی برای همکاری با سرویس‌های پستی است که به نقل‌وانتقالات جهانی کمک می‌کند.
با توجه به اهداف UPU در راستای رشد اجتماعی و فرهنگی و همچنین افزایش دادوستدهای تجاری از طریق یک شبکه پستی موثر، این سازمان نقش موثری در راستای این خدمات و توسعه هرچه بیشتر این صنعت ایفا می‌کند. از اهداف اتحادیه جهانی پست می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
1. سازمان‌دهی و تکمیل خدمات پستی
2. ارتقا و توسعه همکاری‌های بین‌المللی
3. ارائه خدمات مشاوره و فنی به کشورهای نیازمند عضو اتحادیه
4. ایفای نقش رابط و میانجی میان اعضا
5. تنظیم و تصویب قوانین برای مبادلات پست بین‌الملل
6. ارائه توصیه‌هایی جهت افزایش مرسولات پستی و بهبود کیفیت خدمات برای مشتریان
UPU به عنوان «موسسه خاص کشورهای متحد»، از یکم جولای 1948 ، به‌واسطه اقدامات فعالانه‌اش برای تمام کشورهای دنیا، رشد کرد و قوی‌تر شد. همچنین این سازمان توانست قراردادهای بسیار نزدیکی با  سازمان‌هایUNDP, UNOCD, UNEP, WCO,ISO , CNO, UNESCO  و Interpol برقرار کند. اتحادیه جهانی پست از ۴ رکن اصلی تشکیل شده‌است که عبارت‌اند از :
• کنگره: کنگره رکن اصلی و عالی این اتحادیه است. هر ۴ سال یک‌بار، تمامی اعضای اتحادیه در کنگره جمع می‌شوند تا در خصوص برنامه‌های آینده اتحادیه جهانی پست و تجدیدنظر در اسناد آن، که شامل سند مؤسس، کنوانسیون‌ها و قرادادهای مراسلات پستی است، تصمیمات جدیدی اخذ کنند.
د شورای اجرایی: شورای اجرایی (CA) مرکب از ۴۰ کشور عضو است که سالی یک‌بار، در مقر اتحادیه، تشکیل جلسه می‌دهد. این شورا در فواصل تشکیل کنگره‌، مسئولیت نظارت بر اجرای قوانین اتحادیه، مصوبات کنگره و استمرار کارها را برعهده دارد. شورای اجرایی مسئولیت ارتقا و تعدیل تمامی جنبه‌های فنیِ پستی، ما بین دولت‌های عضو اتحادیه را نیز بر عهده دارد.
• شورای بهره‌برداری پستی: شورای بهره‌برداری پستی (POC) از ۴۰ کشور عضو تشکیل شده‌ که سالی یک‌بار، در برن تشکیل جلسه می‌دهد. این شورا، رکن فنی و عملیاتی اتحادیه‌ است که مسائل اقتصادی و تجاری مربوط به امور پستی را نیز بررسی می‌کند.
• دفتر بین‌المللی: دفتر بین‌المللی (IB) اتحادیه در برن سوئیس واقع است که نزدیک به ۲۵۰ کارمند از بیش از ۵۰ کشور، در آن کار می‌کنند. دفتر بین‌المللی به‌عنوان یک نهاد ارتباطی، اطلاعاتی، مشورتی و ارتقادهنده همکاری‌های فنی مابین ادارات پستی در اتحادیه عمل می‌کند. این رکن، نقش دبیرخانه اتحادیه را نیز بر عهده دارد. اتحادیه جهانی پست علاوه بر دفتر بین‌المللی، دفترهای مرکزی دیگری نیز در نقاط مختلف جهان تأسیس کرده‌است تا بتواند خدمات بیش‌تری را در زمینه پست جهانی ارائه کند. 
تمام کشورهای متحد می‌توانند به upu بپیوندند. کشورهای پادشاهی که جزو شرکت‌های متحد نیستند نیز با توجه به درخواستشان می‌توانند به این اتحادیه ملحق شوند. تیپاکس نیز طبق پروتکل‌ها و قوانین UPU مشغول فعالیت است و ممنوعات و استانداردهای آن را رعایت می‌کند. 

چگونه UPU استراتژی پستی را توسعه می‌دهد؟ 


بخش پستی با بیش از 668 هزار دفتر پستی، 5.3 میلیون کارمند و زیرساخت‌های فیزیکی که شامل 192 کشور می‌شود، یکی از بزرگ‌ترین شبکه‌های فیزیکی در جهان است. UPU به‌عنوان یک سازمان تخصصی سازمان ملل متحد، نقش منحصربه‌فردی در ایجاد و افزایش مزایای اجتماعی و اقتصادی خدمات پستی دارد.
با این‌حال، تغییر محیط پستی و ظهور چالش‌های تجاری جدید، به استراتژی صحیح پستی با اهداف خاص و را‌ه‌حل‌های متناسب با مشکلات موجود در زمینه اپراتورهای پستی، نیاز دارد. برنامه‌ریزی استراتژیک، به شبکه‌های بین‌المللی پست الکترونیکی کمک می‌کند تا بر چالش‌های جدید غلبه و با ایجاد تغییر در شبکه، روش‌های عملیاتی خود را اجرا کنند.
اتحادیه جهانی پست، هر 4 سال یک‌بار، یک استراتژی جهانی پستی را نه‌تنها برای هدایت فعالیت‌های آینده‌ خود، بلکه برای اطمینان از ایجاد بهره‌وری در کشورهای عضو ارائه می‌کند. UPU در تدوین این استراتژی‌ها، تهدیدها و فرصت‌هایی که ذینفعان مختلف با آن مواجه هستند را تحلیل و روند جهانی و منطقه‌ای موثر بر بخش پستی را در نظر می‌گیرد. این سازمان، علاوه بر مطالعات و خلاصه‌های کلیدی جمع‌آوری شده از رویدادهای مهم اقتصادی و پستی، از طریق مشورت با تمام ذی‌نفعان اصلی خود نیز اطلاعاتی را برای این استراتژی جمع‌آوری می‌کند.
UPU با دنبال کردن رویکردی یکپارچه، به‌دنبال دریافت بازخورد از کشورهای عضو، تنظیم‌کننده‌ها و اپراتورهای مشخص شده و همچنین ذینفعان (مانند خرده فروشان و سازمان‌های دیگر از خانواده سازمان ملل متحد) است. استراتژی پستی UPU  از مأموریت و برنامه 2030 سازمان ملل متحد برای توسعه پایدار الهام گرفته شده و خواستار ایجاد تحول و نوآوری در استراتژی آینده است.
انجمن استراتژی منطقه‌ای UPU برای آسیا و اقیانوسیه، در بانکوک برگزار و منجر به ارائه توصیه‌هایی برای تغییر چشم‌انداز پستی برای پاسخگویی به شرایط واقعی بازار شد. در عین حال، از دولت‌ها خواسته شد تا با افزایش سرمایه‌گذاری در شرکت‌های پستی خود، آنها را به مشارکت مؤثر در توسعه اقتصادی قادر سازند. 
در سخنرانی افتتاحیه این مجمع، بشار حسین، مدیر اجرایی اتحادیه جهانی پست اذعان کرد که بخش پستی  برای رسیدن به پویایی تحولات دیجیتال، به شدت نیازمند تغییر است. او گفت: برای کاهش ریسک‌های متعدد، داشتن چشم‌انداز و استراتژی قوی برای اتحاده جهانی و بخش پستی جهان مهم است. او به مخاطبان گفت: برای دوره 2021-2024، استراتژی پستی “ Abidjan “، توسط کنگره ابیدجان تائید خواهد شد. به‌منظور توسعه این نقشه راه، کشورهای عضو، با حمایت اداره بین المللی، تلاش‌های قابل توجهی را برای تطبیق استراتژی با روند مدرن در بخش پستی، انجام می‌دهند.
حسین تأکید کرد که استراتژی UPU برای تحقق وعده خود، 4 حوزه فعالیت اصلی دارد. اما، دولت‌ها به پر کردن شکاف‌های موجود در توسعه خدمات پستی از طریق افزایش سرمایه‌گذاری، سیاست‌گذاری متمرکز و استفاده از شبکه‌های پستی برای توسعه اقتصادی-اجتماعی نیاز دارند. همچنین رگولاتورهای پستی به هماهنگ ساختن چارچوب قانونی و ارتقای نوآوری، تنوع و سرمایه‌گذاری در بخش پستی نیاز دارند. او از اپراتورهای پستی خواست تا استراتژی‌های متنوع جدیدی را بکار بندند و به بهبود عملکرد عملیاتی کمک کنند.
مدیرکل UPU در انتها گفت: ما امروز بازیگران زیادی داریم که آنچه در گذشته به‌عنوان فعالیت پستی انحصاری محسوب میشد را انجام می‌دهند، اما برای رقابت در این عرصه باید خلاق‌تر عمل کنیم. به‌عنوان بخشی از پیشرفت‌های این صنعت در سراسر جهان، UPU با هماهنگ کردن فعالیت‌های خود، ذینفعان این بخش را به دستیابی به اهداف تعیین شده در استراتژی جدید قادر می‌کند. وی گفت: چشم‌انداز "دیدگاه پستی 2030" به‌منظور شکل‌دهی استراتژی راهبردی UPU از 2021- 2024 توسعه داده شده است.
به گفته بشار حسین، UPU هنوز به بخش پست بسیار مرتبط است، اما باید بیشتر آن را اصلاح و برای رسیدگی به دیگر موضوعات کسب‌وکاری در حال ظهور، انعطاف‌پذیرتر کنیم. مهم تر از همه، باید اطمینان حاصل کنیم که خدمات پستی همچنان نقش اصلی را در توسعه کشورهای خود را بازی می‌کنند.

منبع:

http://www.upu.int/en.html 

    نظر شما
    لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی:
    نظرات کاربران

    دسته بندی تی مگ