کوریر سرویس چیست؟

خدمت درب به درب یا کوریر سرویس چیست؟

نویسنده : تی‌مگ

با توسعه روزافزون انواع خدمات پستی در جهان، سرویس‌هایی که خدمات‌رسانی به اشخاص و کسب‌و‌کارها را آسان می‌کنند، بیش از پیش مورد استقبال قرار خواهند گرفت. سرویس ارسال درب به درب یا کوریر سرویس، یک از همین سرویس‌ها است.

با وجود بیش از 400 کوریر سرویس در دنیا، انتخاب سرویس مناسب برای یک کسب‌وکار، می‌تواند دشوار باشد. با این وجود، آشنایی با خدمات و تفاوت‌های میان کوریرهای موجود و سرویس‌هایی که ارائه می‌دهند، می‌تواند فرایند تصمیم‌گیری را تسهیل کند.

در این مقاله سعی شده است با معرفی کوریرسرویس، شرکت پست و تفاوت‌های میان این دو، تصویر روشنی از نوع خدمات این سازمان‌ها در ذهن کسب‌وکارها ایجاد شده و انتخاب ساده‌تر گردد.

کوریر سرویس چیست؟

کوریر سرویس، یک سازمان عمدتا خصوصی است که حمل بسته و نامه‌ها را تسهیل کرده و به فرستنده یک بسته این امکان را می‌دهد تا کالای خود را از یک نقطه به یک نقطه دیگر منتقل کند. فرستنده، برای ارسال بسته خود با کوریر سرویس، دو گزینه پیش رو دارد: بسته را در محل خود، تحویل کوریر سرویس دهد یا آن را به نزدیکترین نمایندگی کوریر سرویس برساند.
دانشگاه کمبریج در لغت‌نامه خود، کوریر سرویس را به این شکل تعریف کرده است:« a person or company that takes messages, letters, or parcels from one person or place to another» : فرد یا سازمانی که پیام‌ها، نامه‌ها یا بسته‌ها را از یک فرد یا مکان، به فرد یا مکان دیگر منتقل می‌کند. 
کوریر سرویس‌ها برای ارائه خدماتی سریع‌تر و امن‌تر نسبت به سرویس پست معمولی توسعه پیدا کرده‌اند. خدمات پست سنتی به دلیل طولانی شدن زمان ارسال، به کند بودن معروف بوده و برای ارسال کالاهای بزرگ و سنگین می‌توانند پرهزینه باشند. اما سرویس‌های کوریر، علیرغم هزینه نسبتا بالایی که در مقایسه با پست سنتی دارند، برای ارسال بسیاری از کالاها به‌صرفه هستند. می‌توان گفت یک کوریر سرویس، به‌واسطه سرعت، امنیت، قابلیت رهگیری و تخصصی که در زمینه جابجایی بسته ها دارد، شناخته شده است. امروزه که کسب‌و‌کارها نیاز به اقدامات لحظه‌ای جهت ارسال سریع، امن و رهگیری بسته ها دارند، یک کوریر سرویس با سابقه تخصصی می‌تواند تمامی این دغدغه‌ها را برطرف کند.
کوریر سرویس‌ها را می‌توان در دسته‌های زیر تقسیم بندی کرد:

 • حمل‌ونقل حساس به زمان: کوریر‌هایی هستند که هدف آنها ارسال کالاها به سراسر دنیا در بازه‌های زمانی مشخص است. DHL و فدکس مثال‌هایی از کوریرسرویس‌هایی با این اهداف هستند.
 • حمل‌ونقل محلی: برخی دیگر روی فراهم کردن امکان تحویل سریع یا در همان روز و یا بصورت ارسال بسته درون شهری در روز بعد (Next Day)، برای بسته‌ها و اسناد مهمی که در محدوده یک شهر بزرگ قرار دارند، متمرکز هستند. یک مثال از این نوع کوریر سرویس، Breakaway در نیویورک است.
 • حمل‌ونقل بین‌الملل: کوریر سرویس‌هایی که دارای شبکه‌های فرامرزی هستند و به افراد و سازمان‌ها کمک می‌کنند تا بسته‌های خود را به مقاصدی در خارج از کشور خود ارسال کنند. آنها می‌توانند خدمات دیگری مانند رهگیری آنلاین و یا دریافت هزینه بیشتر برای ارسال مطمئن را ارائه دهند. کوریرهایی مانند آرامکس و EMS، نمونه‌هایی از این سازمان‌ها هستند.

کوریر سرویس‌ها ابزاری ایده‌آل برای افرادی است که در خانه کار می‌کنند. آنها می‌توانند بدون آنکه دغدغه خروج از خانه را داشته باشند، سرویس مورد نیاز خود را، درب منزل دریافت کنند. کسب اطمینان از این که بسته‌های مهم به‌درستی، در کوتاه‌ترین زمان ممکن و مطمئن به دست افراد می‌رسند، برای بسیاری از کسب‌وکارها اهمیت دارد.

خدمات پستی چیست؟

سرویس پست، یک سازمان حمل‌ونقل است که عمدتا زیرنظر دولت فعالیت می‌کند. از خدمات پست می‌توان برای ارسال بسته‌ها و اسناد مهم استفاده کرد، اما بسیاری از کسب‌وکارها ترجیح می‌دهند تا از آن برای ارسال کالاهای غیراضطراری و تعاملات روتین خود با مشتریان و شرکای کسب‌وکاری استفاده کنند.
تفاوت‌های اساسی میان کوریر سرویس (ارسال درب به درب) و خدمات پستی:

 • قیمت‌گذاری: خدمات پست معمولا ساده‌تر و مقرون به‌صرفه هستند. اما کوریر سرویس‌ها خدمات تحویل سریع و قابل اطمینان را با هزینه‌ای بیشتر ارائه می‌دهند.
 • کیفیت سرویس: اگرچه خدمات پستی از لحاظ هزینه مقرون به‌صرفه هستند، اما تمام ریسک‌های ارسال شامل زمان تحویل طولانی، ردیابی دشوار و نبود خدمات مشتریان، به فرستنده تحمیل می‌شود. درمقابل، کوریر سرویس‌ها به‌خاطر وجود هزینه‌های اضافه مانند حمل‌ونقل و ارسال بسته به راه‌های دور، خدمات بسته‌بندی و حتی جبران خسارت، سرویس‌های خود را با قیمت بالاتری ارائه می‌دهند. با این وجود، این هزینه می‌تواند ارزش بسیار زیادی برای کسب‌وکارها ایجاد کند. برای بسیاری از مشاغل، اطمینان از درست و به‌موقع رسیدن بسته به دست مشتری، حتی با هزینه‌ای بالاتر، ارزشمند است.
 • ارسال بین‌الملل کالا: زمانی که سازمان‌ها از یک شرکت کوریر برای جابجایی بسته‌های خود در سطح بین‌الملل استفاده می‌کنند، مسئولیت مراقبت از آن بسته از کشور مبدا تا کشور مقصد را به کوریر سرویس می‌سپارند. این فرایند در شرکت‌های پستی تا حدودی متفاوت است. درواقع زمانی که یک شرکت پستی، بسته‌ای را به مقصد کشوری دیگر دریافت می‌کند، بسته را به اداره پست کشور مقصد تحویل می‌دهد و از آن‌جا، مسئولیت به‌عهده پست کشور مقصد است. 
  همچنین به‌جهت ماهیت خدمات پستی، در ارسال بین‌المللی کالاها با پست، برخی موارد باید درنظر گرفته شود. در پست بین‌الملل، اگر در زمینه تحویل بسته مشکلی پیش آید، پیگیری آن بسیار دشوار است. از آنجا که سرویس پستی یک کشور کل فرایند تحویل بسته را انجام نمی‌دهد، ممکن است رهگیری بسته در کشور مقصد با مشکل مواجه شود و به‌همین دلیل، پیگیری وضعیت آن و دریافت خدمات مشتریان دشوار باشد. به‌عبارت دیگر، یک کوریر سرویس مسئولیت بسته شما از کشور مبدا به مقصد (کل سفر بسته) را به‌عهده می‌گیرد و به این ترتیب، پیگیری وضعیت بسته و دریافت خدمات مشتریان بسیار ساده خواهد بود.
  استفاده از خدمات پست بین‌الملل، در مواردی که بسته شما شامل عوارض و مالیات باشد، می‌تواند با دشواری‌هایی همراه شود. بسیاری از شرکت‌های کوریر (با دریافت هزینه اضافه) خدماتی ارائه می‌دهند که با پیش پرداخت عوارض و مالیات احتمالی، به‌موقع رسیدن بسته را تضمین کنند.

کوریرها، راه‌حل کاملی برای بسیاری از نیازهای حمل‌ونقل کسب‌وکارها هستند؛ از رساندن کالاهای فروشگاه‌های آنلاین تا ارائه خدمات بسته‌بندی، پرداخت در محل و انجام حرفه‌ای و تخصصی مسئولیت‌های خود. سازمان‌های مختلف باید درمورد اهداف حمل‌ونقل بسته‌های خود فکر کنند و مطابق با انتظارات خود، کوریر یا شرکت پست مناسب خود را انتخاب کنند. 

  نظر شما
  لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی:
  نظرات کاربران

  دسته بندی تی مگ