چهار ترند کلیدی که آینده بسته بندی را تا سال 2028 شکل خواهند داد

چهار ترند کلیدی که آینده بسته بندی را تا سال 2028 شکل خواهند داد

نویسنده : نساء جوادزاده - کارشناس تولید محتوای تیپاکس

آخرین پیش‌بینی بلندمدت اسمیترز، چهار روند کلیدی که نشان‌دهنده چگونگی تکامل صنعت بسته بندی است را تجزیه‌وتحلیل می‌کند. بر اساس تحقیقات اسمیترز در کتاب آینده بسته بندی، پیش‌بینی شده که طی یک استراتژی بلندمدت تا سال 2028 (بین سال‌های 2018 تا 2028)، بازار جهانی بسته بندی تقریبا 3 درصد در سال افزایش می‌یابد و به بیش از 1.2 تریلیون دلار می‌رسد.

چهار ترند کلیدی که آینده بسته بندی را تا سال 2028 شکل خواهند داد

 1. رشد اقتصادی/دموکراسی
 2. انتظار می‌رود اقتصاد جهانی با رشد و تقویت اقتصادهای نوظهور در دهه آینده عملکرد نسبتا خوبی داشته باشد.

 3. تکنولوژی بسته بندی
 4. شرکت‌ها در کنار ارتقاء بسته بندی انعطاف‌پذیر، به مسائلی همچون محصولات راحت و قابل حمل نیز می‌پردازند.

 5. گرایش‌های مصرف‌کننده
 6. به‌دلیل اینکه مصرف‌کنندگان کالاهای بیشتری را به‌صورت آنلاین خریداری می‌کنند، بازار جهانی همچنان به رشد خود ادامه خواهد داد و تقاضا برای انواع بسته بندی و محصولات خاص افزایش می‌یابد.

 7. ترندهای مالکیت برند
 8. افزایش استفاده از نوآوری‌های تکنولوژیکی، نقش خوبی در بسته بندی برای کمک به صاحبان برند برای محافظت در برابر کالاهای تقلبی خواهد داشت. بازار جهانی بسته بندی از سال 2013 تا 2018، 6.8 درصد افزایش یافته است و درصد بالایی ازاین رشد متعلق به بازارهای کمتر توسعه یافته است. مصرف‌کنندگان بیشتری به مکان‌های شهری رفته و متعاقبا سبک زندگی آنها را انتخاب می‌کنند و همین امر باعث افزایش تقاضا برای کالاهای بسته بندی شده در سراسر جهان شده است.

چهار گرایش کلیدی که در دهه آینده رخ خواهد داد

 1. رشد اقتصادی و جمعیتی
 2. انتظار می‌رود که رشد عمومی در اقتصاد جهانی در دهه آینده ادامه یافته و با رشد در بازارهای در حال ظهور، تقویت شود. همچنین چشم‌انداز اختلالات کوتاه مدت ناشی از تاثیر برگزیت و هرگونه تنش بین ایالات متحده و چین وجود دارد. بااین‌حال، به‌طور کلی انتظار می‌رود درآمدها از فروش کالاهای بسته بندی شده افزایش یابد. در ادامه جمعیت جهان گسترش خواهد یافت و به‌ویژه در بازارهای کلیدی نوظهور، مانند چین و هند، نرخ شهرنشینی به رشد خود ادامه خواهد داد. این امر به افزایش تمایل مصرف‌کننده برای خرید کالاهای مصرفی و همچنین قرار گرفتن در معرض کانال‌های خرده‌فروشی مدرن و تمایل طبقه متوسط برای تعامل با برندهای جهانی می‌شود.

  افزایش امید به زندگی منجر به پیری جمعیت، به‌ویژه در بازارهای توسعه‌یافته کلیدی مانند ژاپن، خواهد شد و تقاضا برای محصولات بهداشتی و دارویی را افزایش خواهد داد. به‌طور همزمان نیاز به محلول‌های آسان بازشو با بسته بندی متناسب با نیازهای عمومی وجود دارد. یکی دیگر از پدیده‌های کلیدی زندگی در قرن بیست‌ویکم افزایش تعداد خانوارهای تک‌نفره بوده است که این امر باعث افزایش تقاضا برای کالاهای بسته بندی شده در اندازه‌های کوچک‌تر می‌شود.

 3. پایداری
 4. نگرانی در مورد اثرات زیست‌محیطی محصولات، امری اجتناب ناپذیر است. اما از سال 2017، مجددا علاقه به پایداری (یا سازگاری با محیط زیست) و به‌طور خاص بسته بندی، متمرکز شده است. 

  اتحادیه اروپا با حرکت به‌سمت اصول اقتصادی در این زمینه پیشگام بوده است و تمرکز ویژه‌‌ای روی زباله‌های پلاستیکی داشته است. به‌عنوان مثال یک بسته بندی پلاستیکی با حجم بالا و یکبار مصرف، تحت نظارت ویژه‌ای قرار گرفته است. لذا استراتژی‌های مختلفی از جمله موارد زیر برای رفع این مشکل در حال پیشرفت هستند.

  • جایگزینی با مواد جایگزین
  • سرمایه‌گذاری در توسعه پلاستیک‌های تجدیدپذیر
  • طراحی بسته‌هایی برای آسان‌تر کردن پردازش آنها در بازیافت
  • بهبود بازیافت و پردازش زباله‌های پلاستیکی

  از آنجایی‌که پایداری به یک محرک اصلی برای مصرف‌کنندگان تبدیل شده است، برندها به‌طور فزاینده‌ای مشتاق مواد بسته بندی و طرح‌هایی هستند که تعهد آنها را به محیط‌زیست نشان می‌دهد.

  باتوجه به اینکه تا 40 درصد از مواد غذایی تولید شده در سراسر جهان مصرف نمی‌شود، به حداقل رساندن ضایعات مواد غذایی یکی دیگر از اهداف کلیدی سیاست‌گذاران است. اینجاست که فناوری بسته بندی مدرن می‌تواند تاثیر زیادی داشته باشد. به‌عنوان مثال، فرمت‌های انعطاف‌پذیر مدرن به‌ویژه در بازارهای کمتر توسعه‌یافته که زیرساخت‌های خرده‌فروشی یخچالی وجود ندارد، می‌توانند مفید باشند. امروزه تحقیقات و توسعه زیادی برای بهبود فناوری بسته بندی، از جمله ادغام مواد مهندسی شده نانو انجام شده است تا با به حداقل رساندن تلفات موادغذایی و همچنین استفاده گسترده‌تر از بسته بندی هوشمند، به کاهش ضایعات در زنجیره‌های توزیع و اطمینان بخشیدن به مصرف‌کنندگان و خرده‌فروشان در مورد ایمنی غذاهای بسته بندی شده کمک کنند.

 5. گرایش‌های مصرف‌کننده
 6. بازار جهانی خرده‌فروشی آنلاین که ناشی از نفوذ اینترنت و تلفن‌های هوشمند است، به‌سرعت درحال رشد است. مصرف‌کنندگان به‌طور فزاینده‌ای کالاهای بیشتری را به‌صورت آنلاین خریداری می‌کنند. این افزایش تا سال 2028 ادامه خواهد داشت و شاهد افزایش تقاضا برای راه‌حل‌های بسته بندی که می‌توانند با خیال راحت کالاها را از طریق کانال‌های توزیع پیچیده‌تر ارسال کنند، خواهیم بود. افراد زیادی محصولاتی مانند غذا، نوشیدنی و داروها را در حین سفر یا حرکت مصرف می‌کنند. این امر باعث افزایش تقاضا برای راه‌حل‌های بسته بندی مناسب و قابل حمل می‌شود و بخش تولید پلاستیک‌های انعطاف‌پذیر یکی از ذینفعان اصلی آن است.

  در راستای حرکت به‌سمت زندگی تک‌نفره، مصرف‌کنندگان بیشتری، به‌ویژه گروه‌های سنی جوان‌تر، تمایل دارند به دفعات بیشتر و در مقادیر کمتر به خرید موادغذایی بروند. این امر باعث رشد در خرده‌فروشی فروشگاه‌ها و همچنین افزایش تقاضا برای مقادیر کمتر از هر محصول، شده است. مصرف‌کنندگان به مسائل بهداشتی خود علاقه بیشتری نشان می‌دهند که منجر به سبک زندگی سالم‌تر می شود. بنابراین این امر باعث افزایش تقاضا برای کالاهای بسته بندی از جمله موادغذایی و نوشیدنی‌های سالم (به‌عنوان مثال بدون گلوتن، ارگانیک/طبیعی) در کنار داروهای بدون نسخه و مکمل‌های غذایی می‌شود.

 7. گرایش‌های مالک برند
 8. بین‌المللی شدن بسیاری از برندها در صنعت کالاهای مصرفی، به‌سرعت در حال افزایش است، زیرا شرکت‌ها به‌دنبال بخش‌ها و بازارهای جدید با رشد بالا هستند. افزایش مواجهه با سبک زندگی غربی این روند را تا سال 2028 تسریع خواهد کرد. تجارت الکترونیک و جهانی شدن تجارت بین‌الملل همچنین تقاضای مالکان برند را برای قطعاتی مانند برچسب‌های RFID و برچسب‌های هوشمند برای محافظت در برابر کالاهای تقلبی و امکان نظارت بهتر بر توزیع آنها تحریک می‌کند.

در آخر باید بگوییم که مصرف‌کننده قرن بیست‌ویکم کمتر به برند وفادار است. لذا این علاقه به بسته بندی و راه‌حل‌های بسته بندی سفارشی می‌تواند تاثیری بر وفاداری آنها ایجاد کند. زیرا بسته بندی دروازه‌ای برای پیوند به رسانه‌های اجتماعی است.

منبع:

https://www.smithers.com/resources/2019/feb/future-packaging-trends-2018-to-2028

  نظر شما
  لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی:
  نظرات کاربران

  دسته بندی تی مگ